تماس با واحد فروش

۹ - ۶۶۶۷۵۰۹۰ - ۰۲۱

لوله فولادی گالوانیزه

لوله فولادی گالوانیزه

لوله فولادی گالوانیزه چیست؟

برای تعریف لوله فولادی گالوانیزه می‌توانیم بگوییم که لوله فولاد کربنی است که با یک لایه محافظ روی پوشانده شده است. لایه روی به عنوان یک لایه قربانی عمل می کند، قبل از فولاد کربنی زیر آن زنگ می زند. لوله گالوانیزه شامل دو نوع لوله گالوانیزه گرم و لوله گالوانیزه سرد می باشد. لایه گالوانیزه عملکرد ضد خوردگی لوله فولادی را تقویت می کند.

چرا از روی به عنوان لایه پوشش داده شده استفاده می شود؟

چرا از روی استفاده کنیم؟ چون عنصر روی نسبت به عنصر فولادی فعال است. از یک طرف، اکسید روی سطح لوله گالوانیزه فشرده است، می تواند اکسیداسیون (خوردگی) را متوقف کند. از سوی دیگر، هنگامی که خوردگی الکتریکی-شیمیایی رخ می دهد، اولین نوع فلزی که فاسد می شود، روی است تا فولاد. اثر لایه روی باعث توقف سرعت خوردگی و افزایش عمر لوله فولادی می شود.

برای مشاهده ی قیمت لوله گالوانیزه کلیک کنید

گالوانیزه - لوله فولادی گالوانیزه

کاربرد لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه عمدتاً در انتقال گاز زغال سنگ، بخار استفاده می شود. از آن به عنوان لوله آب استفاده می شد، اما پس از گذشت چندین سال، زنگ های زیادی در لوله وجود داشت و آب برای حمل اکسید آهن به رنگ زرد درآمد. آب نه تنها ظروف یا دیگر لوازم بهداشتی را آلوده می کند، بلکه حامل باکتری های تولید شده در سطح داخلی است که صاف نیستند. در نتیجه خوردگی آب حاوی عنصر فلز سنگین بیش از حد بوده و برای سلامتی افراد مضر است. به همین دلیل، کشورهای توسعه یافته به تدریج استفاده از آن را به عنوان لوله آب از دهه 1960 ممنوع کردند.

لوله گالوانیزه - لوله فولادی گالوانیزه

انواع لوله گالوانیزه

لوله فولادی گالوانیزه شامل دو نوع است:
  1. لوله فولادی گالوانیزه گرم.
  2. لوله گالوانیزه سرد که لوله گالوانیزه الکتریکی نیز نامیده می شود.

اندازه و مشخصات لوله گالوانیزه

قطر اسمی (اینچ): 1/2~4

ضخامت اسمی دیوار (mm): 2.0~4.5

شاخص فشار تست: قطر: 10.2 ~ 168.3 mm 3 MPa

قطر: 177.8 ~ 323.9 میلی متر 5 مگاپاسکال

معرفی لوله گالوانیزه گرم

لوله فولادی گالوانیزه گرم در فرآیند تولید با استفاده از لوله‌های فولادی از زنگ زدگی حذف شده در مایع روی با دمای 500 درجه سانتیگراد غوطه‌ور شده است و لایه روی متصل به سطح فولاد را برای رسیدن به هدف ضد خوردگی ایجاد می‌کند. گالوانیزه گرم نوعی عملیات ضد خوردگی موثر است که در انواع محصولات ساختاری فولادی استفاده می شود. از سال 1836 که فرانسه برای اولین بار از گالوانیزه گرم در صنعت استفاده کرد، بیش از 180 سال گذشته است. با این حال، به دنبال توسعه فولاد نورد سرد، در دهه‌های اخیر بسیار توسعه یافته است. با انتقال ولتاژ بالا، حمل و نقل، ارتباطات، محصولات حفاظتی نیاز به استانداردهای بالاتری دارند، تقاضای گالوانیزه گرم نیز در حال افزایش است.

پردازش گالوانیزه گرم:

ترشی تمام شده – شستشو – آبکاری – خشک کردن – آبکاری آویزان – خنک کننده – دارو – تمیز کردن – آسیاب – پرداخت گالوانیزه گرم.

ضخامت روی برای لوله گالوانیزه گرم

ضخامت لایه روی لوله فولادی گالوانیزه داغ 35 میکرومتر است و بیشترین ضخامت آن 650 میکرومتر است. در عوض ضخامت لایه روی سرد فقط 5-15μm است. لایه روی دارای اثرات ضد خوردگی هوا و حفاظت شیمیایی الکتریکی است.

تئوری اثر لایه روی لوله گالوانیزه گرم بر ضد خوردگی

در پردازش گالوانیزه گرم، ابتدا یک فیلم از لایه آلیاژ روی-فولاد تشکیل می شود، بالای آن لایه روی خالص است. هنگامی که هوا لایه روی را خورد می کند، لایه ای از ZnO، Zn(OH)2 و لایه محافظ کربنات روی پایه تشکیل می دهد. که دارای اثر ضد خوردگی هوا هستند. وقتی این فیلم نابود شد، فیلم جدیدی شکل خواهد گرفت. هنگامی که لایه روی به شدت تخریب می شود، روی محافظت شیمیایی الکتریکی را راه اندازی می کند. روی به عنوان اولین عنصر حل شد. بدیهی است که فولاد گالوانیزه گرم عملکرد ضد خوردگی بهتری نسبت به لوله گالوانیزه سرد دارد.

طول عمر لوله گالوانیزه گرم چقدر است؟

لوله فولادی گالوانیزه عمر طولانی دارد. اما در شرایط مختلف طول عمر استفاده متفاوت است. به طور کلی، 13 سال در منطقه صنعتی سنگین، 50 سال برای محیط اقیانوس، 104 سال در حومه، 30 سال در شهر. در واقع گالوانیزه نقش ضد زنگ را ایفا کرده است، نیازی به درمان دیگر زنگ نیست.

فرآیند گالوانیزه گرم مخصوصاً برای انواع اسیدهای قوی، مه قلیایی و سایر شرایط خورنده قوی مناسب است. این نوع بست در خارج از برج فولادی بسیار استفاده می شود.

معرفی لوله فولادی گالوانیزه سرد

لوله فولادی گالوانیزه سرد از لایه روی پوشش داده شده با پردازش شیمیایی الکتریکی روی لوله فولادی استفاده می کند. لایه روی معمولاً 20 تا 30 میکرومتر ضخامت دارد.

فرآیند ساخت لوله فولادی گالوانیزه سرد:

چربی زدایی – آبکاری – غیرفعال سازی – خشک کردن – بسته بندی

ضخامت روی برای لوله فولادی گالوانیزه سرد

ضخامت روی لوله فولادی گالوانیزه سرد 5-15 میکرومتر است، لایه متراکم است و هیچ گونه ماده آلی وجود ندارد.

فناوری گالوانیزه سرد دیگر برای محصولات لوله توصیه نمی شود.

به دلیل لایه نازک تر روی، کشورهای جهان به تدریج لوله فولادی گالوانیزه سرد را به عنوان لوله آب و لوله گاز زغال سنگ ممنوع کرده اند. اما با توجه به اینکه فرآیند گالوانیزه سرد ظاهری صاف دارد، همیشه در ساخت قطعات کوچک که نیاز به آبکاری دقیق دارند استفاده می شود. مانند پیچ، ماشین سازی، الکترونیک، ابزار دقیق، مواد شیمیایی، صنایع سبک، حمل و نقل، سلاح، هوا فضا، انرژی اتمی و غیره در اقتصاد ملی اهمیت زیادی دارد.

منبع: https://www.octalsteel.com/faq/hot-dipped-galvanized-steel-pipe.html

برای مشاهده ی تمامی مقالات کلیک کنید

کیان استیل

شرکت کیان استیل مرکز تخصصی تامین آهن و فولاد صنایع، از سال ۱۳۷۴ فعالیت خود را آغاز کرده و در سال ۱۳۹۱ به صورت رسمی ثبت گردیده است. تحویل به موقع و ارائه خدمات بهینه و نیز نیاز کارفرمایان منجر به تاسیس شرکت کیان استیل و فعالیت حقوقی این مجموعه گردید. مدیریت و پرسنل کارآمد شرکت و نیز تجربه سال های متمادی در عرصه بازرگانی فولاد و شناسایی بازار مصرف داخل و نیاز پروژه ها از جمله عوامل موثر در پیشرفت و ارتقاء چشمگیر سطحی کیفی خدمات این شرکت می‌باشد. در سال های اخیر با توجه به حجم بالای فروش و کسب شایان توجهی از سهم بازار اقدام به واردات مستقیم پروفیل های مورد نیاز داخل و نیز برخی ورق های آلیاژی و آجدار از کارخانجات معتبر جهان نمودیم.

دیدگاه ها

میلگرد استیل 420 – کیان استیل:

[…] میلگرد استیل 410 […]

میلگرد استیل 321 – کیان استیل:

[…] میلگرد استیل 304 […]

میلگرد استیل 321 – کیان استیل:

[…] سری 300 که بعد از استیل ضدزنگ 316 می‌باشد، میلگرد […]

admin:

دیدگاه 2

admin:

تست

admin:
admin: